петък, 26 септември 2008 г.

Създателят на iPod и APPLE















В електронното издание на вестник DailyMail излезе много интересна статия за истинският създател на хитовия през последните години iPod.
iPod е марка на APPLE за дигитални плеъри, която носи милиони долара печалба за компанията.
Но кой е създателят на iPod?
Наскоро APPLE призна че британският гражданин Kane Kramer ( 52 години) е баща на плеъра.
Каква е историята?
През 1979 година Kramer изобретява първообраза на iPod, чийто капацитет на запис на музика върху чип е една 3,5 минути. Нахвърля изобретението си на скици. През 1988 година Kramer решава да се възползва от откритието си, като основе фирма, която да произвежда новата машина.
Поради липса на финансови средства обаче Kramer не започва производство, въпреки че прави всичко възможно за да привлече интерес. Междувремено липсата на 60 хиляди паунда не позволяват на изобретателя да патентова своя iPod в 120 страни по света.
След това изобретението му става общоизвестно и APPLE проявява интерес, като го внедрява в производството си и съответно започва да продава своя iPod.
Всичко продължава да си тече без сътресения до момента в който компанията Burst.com не завежда дело срещу APPLE с обвинението, че iPod засяга патенти притежавани от тях.
Какво се случва с Kane Kramer?
През годините той започва да развива друг бизнес, който се оказва несполучлив и Kramer фалира, като е принуден да се премести със семейството си под наем.
Тогава получава обаждане от Калифорния от централният офис на APPLE с молба да отиде при тях и да предостави доказателства за това, че именно той е истинският създател на iPod технологията.
Молбата на APPLE е продиктувана от заплахите на Burst.com за гиганстско обезщетение.
Kane Kramer заминава за Америка и доказва своите претенции за родоначалник на iPod чрез скиците си от 1979 година.
Това оказва помощ на APPLE в борбата им срещу Burst.com но Kramer не получава пари за използване на неговата технология през годините. Това е така защото той няма патент. Единствените пари, които той взима са за консултацията и помоща му относно делото.
Въпреки всичко се обмисля възможността да му бъде изплатено възнаграждение за авторските права върху скиците му.
На всяка минута 100 нови iPod се продават по света.
информация на MAIL online.

СОИС с нов директор

Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) от 22 септември 2008 година има официално нов директор. Това е австралиеца Франсис Гъри, който бе избран единодушно от членките на организацията. Мандата на новият директор е 6 години и започва да тече от 1 октомври.
В речта си пред Асамблеята на СОИС Франсис Гъри заяви намерението си да прокара нови инициатици, които да подпомогнат още повече ролята, която имат СОИС и световната система за интелектуална собственост относно насърчаването на креативността и иновациите необходими за преодоляване на бъдещи предизвикателства.
Г-н Гъри подчерта значимостта на въпроса за борбата с фалшивите стоки и интелектуалното пиратство, възлизащи на 200 млд. долара, като тенденция, придобиваща застрашителни мащаби през последните години. Новият генерален директор се ангажира да активизира работата на Комитета за развитие на Организацията, за да се гарантира възможността всички страни – членки да се възползват от създаването иновации и икономиката на знанието.
информация на Патентно ведомство и WIPO.

Патентното ведомство на Република България извърши проверки за нарушения на права върху марки


Патентно ведомство на Република България съобщи, че на 17 и 18.09.2008 г. негови служители, Дирекция „Противодействие на организираната и тежката престъпност” при МВР и Национална агенция за приходите са извършили съвместна проверка на търговски обект, находящ се на територията на Търговски базар „Илиянци” - Първа база, в град София. При проверката е установено, че лицето, стопанисващо обекта, използва в търговската дейност по смисъла на чл.13 от ЗМГО стоки /мобилни телефони и аксесоари за мобилни телефони/, означени със знаци, сходни на марките „NOKIA”, „VERTU”, „SAMSUNG”, „SIEMENS”, „MOTOROLA”, „SONY ERICSSON”, без съгласието на притежателите им. В резултат на проверката на лицето са били съставени 6 акта за установяване на административно нарушение, по смисъла на чл.81 от ЗМГО, а стоките – предмет на нарушението /повече от 4000 артикула/са били иззети с протоколи към актовете.
информация на Патентно ведомство

сряда, 24 септември 2008 г.

Нови възможности за обмяна на иновации


IP Marketing eNews съобщава за наскоро започналото тясно сътрудничество между американски и европейски организации, което се смята, че ще доведе до засилване на трансконтиненталната обмяна на иновации.
Американската компания RTI обединява усилия с иновационната фирма NineSigma, европейската IT компания Intrasoft и Американо-европейската бизнес организация, създавайки по този начин the US-EU Match network. Консорциума се създава за да даде на американски университети, IT лаборатории и части фирми възможност за връзка с партньори от близо 40 членки на Enterprise Europe Network. Новият консорциум ще подпомага трансфера на иновации, ще създаде база данни с потенциални иновации подходящи за сделки, ще разясява изискванията на различните контрагенти при сключване на трансконтинентални сделки и тн.
Консорциума се счита за важна стъпка към засилване на създаването и внедряването на нови технологии не само в Америка и Европа но и в останалата част от света. Това се подкрепя от факта, че той ще си сътрудниче с Enterprise Europe Network, организация създадена от Европейската комисия, включваща в себе си над 600 организации и фирми от 40 страни.

вторник, 23 септември 2008 г.

Най-скъпите търговски марки в света и в Европа



Interbrand оповести наскоро класацията с най-скъпите марки в Европа и света, като цяло за 2008 година. На първо място в света отново е Coca Cola с оценка от 66 милиарда долара.
Втори в класацията е IBM с 59, 031 милиарда долара, а на трето място е Microsoft с 59, 007 милиарда долара.
Най-предно класираната европейска марка е NOKIA с оценка от 35 милиарда долара.
Пълната класация на най-скъпите марки в света може да откриете тук.
Класацията на най-скъпите марките в Европа, изготвена от European Brand Institute е водена от NOKIA, втори е Louis Vuitton с 34 милиарда долара, третото място е за Vodafone с 24 милиарда долара.

събота, 20 септември 2008 г.

Най-допусканите грешки при искане на патентна защита в САЩ


Gene Quinn патентен адвокат в САЩ излага 5-те най-големи грешки при искане на патентна защита на територията на САЩ.

1. Предварителна продажба на изобратението- в САЩ изобретателят може да продаде своето изобретение без да е получил патентна защита за него но в случай, че поиска такава той има точно 12 месеца от датата в която е продал изобретението си за да подаде заявка. Ако изпусне този срок той няма да получи патент за своето изобратение.

2. Предлагане на изобретението за продажба- в САЩ не само продажбата но и предложението за такава се отнася до горния срок от 12 месеца в който трябва да се поиска патентна защита.
Понякога изобратателите не правят разлика между продажбата и предложението за такава поради, което впоследствие не могат да получат патент.

3. Публично излагане на изобретението- обявяването по различни медии на информация за изобретението също може да бъде пречка за получаване на патент. Срокът от 12 месеца е валиден и тук. Той започва да тече от датата на разгласяване на изобретението пред обществеността.

4. В САЩ заявителите имат възможността да използват така наречената временна патентна заявка. Нейното използване е много удобно и лесно. Не се изисква изпълнението на всички подробности, които са налични в обикновената заявка за патент. Но при нея има една уловка. Описанието на изобретението трябва да бъде много точно и пълно.
Често допускана грешка в това отношение е да се подават временни заявки с непълни описания на изобретенията. След това съответните заявители продават или огласяват своето изобретение. Но в процеса на регистрацията може да се окаже, че исканият патент не обхваща напълно изобратението. В този случай най-често 12 месечният срок е вече изтекъл и заявителят не може да направи нищо повече.

5. Липса на коректно предварително проучване- много заявители и изобретатели за да спестят пари и време правят свой собствени проучвания в базите данни. За тяхно съжаление тези проучвания в повечето случай са неточни и непълни.
Така се допуска грешката да се заяви нещо, което вече е защитено чрез патент.

информация на IPWatchdog

сряда, 17 септември 2008 г.

Провал на Davidoff в Полша

Class 46 съобщава за интересен случай относно искането на Davidoff за заличаване на марка COOL WOMAN регистрирана в Полша за клас 3 ( парфюмириини продукти, тоалетна вода и тн.) притежание на полската фирма A&S Parfume Factory.
Основанието за това искане е притежаването на международна и европейска марка DAVIDOFF COOL WATER.
Според Davidoff подбранда COOL WATER е постигнал световна известност и поради това полската фирма се опитва да извлече изгоди и съответно да заблуди потребителите относно търговският произход на продукта.
Според поляците думата COOL има ясно значение разпознавано сред полските граждани със своето значение. Освен това тази дума се използва от множество производители за обозначаване на техните продукти особено в областта на парфюмерията.
Полското патентно ведомство се съгласява с това становище и отхвърля искането на Davidoff, като неоснователно.
Освен това от ведомството смятат, че двете марки са напълно различни и немогат да причинят каквото и да е объркване сред потребителите.
Очакванията са Davidoff да обжалва това решение.

сряда, 10 септември 2008 г.

Обхват на опозицията на търговски марки в Турция


Наскоро the Turkish Patent Institute's Trade Marks Department Directorate направи ревизия на обхвата аргументи използвани на фаза опозиция на търговски марки в Турция.
В страната притежател на по-ранна марка може да пусне опозиция срещу по-късна марка в рамките на 3 месеца от нейното публикуване. Ако опозицията бъде отхвърлена притежателят на по-ранната марка има 2 месеца за да обжалва пред the Re-examination and Evaluation Board.
Това решение е окончателно и може да се ревизира единствено от специализираните IP съдилища.
Направената от the Turkish Patent Institute's Trade Marks Department Directorate ревизия на обхвата аргументи е че във втората фаза от два месеца на обжалване могат да се използват само аргументи залегнали в първоначалната опозиция. Поради това съвета към всички замесени в опозоционната фаза страни е да специфицират много точно причините и фактите залегнали в подадената от тях опозиция още на първи етап за да нямат проблеми при евентуалното обжалване.
информация на Class46.

Китайски магазини поставят знак за автентичност на продаваните в тях стоки


Chaina Daily съобщи че през следващият месец над 100 магазина в Шанхай ще поставят знака "zhen", което на китайски значи "истински". Този знак ще бъде поставен на различни търговски обекти в града според Shanghai Intellectual Property Administration.
Целта е потребителите да бъдат спокойни когато си купуват продукти от тези магазини. Освен това тази активност е насочена и към подобряване на защитата на интелектуалната собственост в Китай, смятана за страната на фалшификатите.
Тези действия на китайската администрация са продължание на вече съществуващата практика за поставяне на подобни знаци в Хонг Конг, където 4700 търговски обекта са възприели инициативата.
Според Chen Zeying- assistant director of the Huaihai Road outlet of the Shanghai Book Mall, търговците в Китай са задължени да проверяват произхода и качеството на предлаганите от тях продукти. Освен това те трябва да се уверят, че не предлагат стоки нарушаващи права на интелектуална собственост, за което носят отговорност.
информация на ChainaDaily

понеделник, 8 септември 2008 г.

IP търг и конференция на Ocean Tomo


На 29 и 30 септември в Чикаго ще се проведе IP търг и конференция организирани от IP фирмата Ocean Tomo. Очакванията са на мероприятието да участват над 500 специалисти по интелектуална собственост и лицензиране от цял свят.
Трите основни въпроса по време на конференцията ще бъдат:
- управление на IP риска;
- покупко-продажба на интелектуална собственост;
- максимизиране на IP стойността.
Повече информация и пълната програма може да иткриете тук.

петък, 5 септември 2008 г.

Merci срещу Merci


Class 46 съобщи за интересен случай относно популярната марка за бонбони MERCI.
Полската фирма RSX заявила и регистрирала марка Merci през 2003 година в клас 30 ( кафе и напитки на основата на кафе).
August Storck KG немската компания производител на бонбони MERCI и притежател на марката разбирайки за подобна регистрация поискала нейното анулиране поради възможност от объркване на потребителите. Немците притежавали марката за клас 30 ( какао, шоколад, сладки) от 1990 година и в Полша.
Полското патентно ведомство отхвърлило искането за анулиране на August Storck KG смятайки, че между какао и кафе има достатъчна разлика и объркване не може да има.
Немците обжалват във Варшавският административен съд и печелят делото. Заключението на съдът, е че Патентното ведомство не е направило правилна оценка на връзката между посочените стоки. Съдът смята че кафето и какаото принадлежат на една група от стоки и се продават в едни и същи магазини. Освен това кафето е компонент на не малко продукти в чиито състав има и какао. Това от своя страна е достатъчна причина да се сметне, че е налице възможност за объркване на потребителите, които при покупка ще видят продукти със сходни състави и с еднакви марки, които от своя страна ще бъдат притежание на различни производители.
Случаят бил върнат на Патентно ведомство, чието второ решение било в полза на немците.
Полската компания RSX обжалвала в съдът, който не приел доводите й.
информация на Class 46

Меморандум за спазване на авторските и сродни права във Великобритания


Наскоро шест от най-големите интернет провайдъри във Великобритания подписаха моморандум с който се съгласиха да следват обща стратегия за борба и превенция на авторскоправните нарушения в интернет пространството. Тази стратегия включва и конкретни задачи целящи да се осведомяват и обучават крайните потребители относно това какво е авторско право и защо не трябва да се нарушава.
Този меморандум подкрепян и от правителството в Обединеното кралство се наложи поради текущата ситуация характеризираща се с пълната апатия от страна на интернет потребителите по отношение спазването на авторското право в глобалната мрежа.
Преди време вестник Times съобщи, че близо 6 милиона интернет users в Англия са сваляли незаконно музика в рамките на една година, от което продуценските компании са загубили милиарди долари.
информация на IMPACT.

сряда, 3 септември 2008 г.

Семинар „Стратегическо използване на търговските марки за икономическо и социално развитие”

На 15 и 16 септември ще се проведе регионален семинар „Стратегическо използване на търговските марки за икономическо и социално развитие”- съвместна инициатива на Патентното ведомство и СОИС с подкрепата на УНСС.
В програмата на семинара са включени следните лекции:

- „Значението на търговските марки за икономическо развитие и растеж "
- "Обхват и предимства на Мадридския протокол: Статус на развитие и услуги, предоставяни от Международното бюро"
- "Процедура по международна регистрация съгласно Мадридския протокол и ролята на Международното бюро"
- " Търговските марки- ключов фактор зауспешни бизнес стратегии и тяхната икономическа стойност"
- "Паралел между различните системи затърговски марки (национална, международна и марка на Общността"
- "Връзката между националната система на регистрация и Марката на Общността и сътрудничеството между националните ведомства и Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар (OHIM)
- " Връзката между националната, международната системи и Марката на
Общността: Старшинство; Избор при трансформация на Марката на Общността и трансформация при международната регистрация на марки"
- " Развитие на практиката на Комисията по жалбите и Съда на Европейските Общност"

Повече информация и бланка за записване може да откриете тук.