Генералният адвокат на Европейския съд Giovanni Pitruzzella излезе със становище по дело C‑783/19 Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne срещу GB.
сряда, 30 юни 2021 г.
Дали защитата на Шампанското като географско означение важи и за услуги?
Генералният адвокат на Европейския съд Giovanni Pitruzzella излезе със становище по дело C‑783/19 Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne срещу GB.
понеделник, 28 юни 2021 г.
Youtube и Uploaded с успех пред Европейския съд но при определени условия
Европейският съд излезе с решение по съединени дела C‑682/18 и C‑683/18 Frank Peterson срещу Google LLC и Elsevier Inc. срещу Cyando AG.
Делата касаят накратко въпросът касаещ отговорността на оператори на съдържание, като Youtube във връзка с нарушаване на авторски права. Казусите имат следната предистория:
По дело C‑682/18
Г‑н Peterson е музикален продуцент и твърди, че е собственик на дружеството Nemo Studios.
На 20 май 1996 г. дружеството Nemo Studio Frank Peterson сключва с артистката изпълнителка Sarah Brightman договор за изключителното право на използване в целия свят на звуко- и видеозаписи на нейните изпълнения. През 2005 г. към договора е сключено допълнително споразумение. На 1 септември 2000 г. г‑н Peterson сключва от свое име и от името на дружеството Nemo Studios лицензионно споразумение с Capitol Records Inc. за изключителните права на дистрибуция на записите и изпълненията на Sarah Brightman от Capitol Records.
През ноември 2008 г. на пазара е пуснат албумът „A Winter Symphony“ с интерпретирани от изпълнителката произведения. На 4 ноември 2008 г. Sarah Brightman започва турне, наречено „Symphony Tour“, по време на което изпълнява записаните в албума произведения.
На 6 и 7 ноември 2008 г. произведения от този албум и лични концертни записи от турнето са достъпни на интернет платформата YouTube и са свързани с неподвижни и с подвижни изображения. С писмо от 7 ноември 2008 г. г‑н Peterson, който в подкрепа на искането си представя моментни снимки на екрана, предназначени да докажат изтъкнатите от него факти, се обръща към Google Germany и иска от него, както и от Google да направят изявления, че се задължават да преустановят нарушението, като неизпълнението на това задължение е скрепено със санкция. След това Google Germany се обръща към YouTube, което с помощта на изпратените от г‑н Peterson снимки на екран ръчно издирва интернет адресите (URL) на разглежданите видеоклипове и блокира достъпа до тях. Страните в главното производство спорят относно обхвата на това блокиране на достъпа.
На 19 ноември 2008 г. на платформата YouTube отново има възможност за достъп до звукозаписи на изпълненията на артистката изпълнителка, като те са свързани с неподвижни и подвижни изображения.
Вследствие на това г‑н Peterson предявява пред Областен съд Хамбург, Германия иск срещу Google и YouTube за преустановяване на нарушение, за предоставяне на информация и за установяване на задължението им да заплатят обезщетение за вреди. В подкрепа на иска си той се позовава на собствените си права като продуцент на албума „A Winter Symphony“, както и на собствените си права и на права, произтичащи от правата на изпълнителката, свързани с изпълнението на произведения, съдържащи се в посочения албум, който е реализиран с неговото творческо участие в качеството му на продуцент и хорист. Освен това по отношение на концертните записи от турнето „Symphony Tour“ той изтъква, че е композитор и автор на текстовете на различни произведения от албума. Също така в качеството си на издател той притежавал производни на авторските права по отношение на различни музикални произведения.
С решение от 3 септември 2010 г. сезираната юрисдикция уважава иска в частта относно три музикални произведения и го отхвърля в останалата му част.
Г‑н Peterson и ответниците в главното производство обжалват това решение пред Висш областен съд Хамбург, Германия. Г‑н Peterson иска да се забрани на ответниците в главното производство да предоставят на публично разположение в синхронизиран вид или във вид, който по друг начин е свързан със съдържание на трети лица, или с рекламна цел, дванадесет звукозаписа или изпълнения, съдържащи се в продуцирания от него албум „A Winter Symphony“ на изпълнителката Sarah Brightman, както и дванадесет композирани от него музикални произведения от концертите в рамките на турнето „Symphony Tour“, или — при условията на евентуалност — да дават възможност на трети лица да предоставят по този начин на публично разположение съответните произведения. Освен това той иска да му се предостави информация относно незаконните действия и относно оборота или печалбата, реализирани благодарение на тези действия. Той иска също YouTube да бъде осъдено да заплати обезщетение за вреди, а Google да бъде осъдено да върне придобитото без основание. При условията на евентуалност той иска да получи информация относно потребителите на интернет платформата YouTube, които са качили въпросните творби, използвайки псевдоним.
С решение от 1 юли 2015 г. Висш областен съд Хамбург изменя частично решението, постановено в първоинстанционното производство, и осъжда ответниците в главното производство да не дават възможност на трети лица по отношение на седем музикални произведения да предоставят на публично разположение в синхронизиран вид или във вид, който по друг начин е свързан със съдържание на трети лица, или с рекламна цел звукозаписи или изпълнения на артистката изпълнителка от албума „A Winter Symphony“. Освен това той осъжда ответниците в главното производство да посочат имената и пощенските адреси на потребителите на платформата, качили на нея музикалните произведения, използвайки псевдоним, или, при липса на пощенски адрес — електронния адрес на тези потребители. Въззивният съд отхвърля жалбата в останалата ѝ част като частично недопустима и частично неоснователна.
Що се отнася до седемте музикални произведения от албума „A Winter Symphony“, въззивният съд приема, че правата на г‑н Peterson са били нарушени, тъй като тези произведения са били качени без разрешение на платформата за споделяне на видеоклипове на YouTube и са свързани с анимирани изображения, като филми, взети от рекламния видеоклип на изпълнителката. Той приема, че YouTube не носи отговорност за тези нарушения в качеството си на извършител или съучастник, тъй като не играло активна роля при създаването или качването на спорното съдържание на платформата и не е присвоило това чуждо съдържание. Освен това, тъй като не било запознато с конкретните нарушения, то нямало необходимия умисъл, за да носи отговорност като съучастник. YouTube обаче било отговорно като „лице, което допринася за извършването на нарушението, тъй като не изпълнило задълженията си за поведение. Така, що се отнася до посочените произведения, въпреки че му били сигнализирани незаконни действия във връзка с тях, то не отстранило незабавно оспореното съдържание, нито блокирало достъпа до него.
Що се отнася до концертните записи от турнето „Symphony Tour“, YouTube обаче не нарушило никакво задължение за поведение. Видеоклиповете, които съдържат посочените музикални произведения, наистина били незаконно качени от трети лица на платформата за споделяне на видеоклипове. YouTube обаче не било информирано в достатъчна степен за тези нарушения или извършило своевременно необходимото блокиране на достъпа до въпросното съдържание, или не можело да бъде упреквано, че не е изпълнило задължението незабавно да блокира това съдържание.
Федерален върховен съд, Германия допуска ревизионата жалба срещу решението на въззивния съд, като ограничава нейния обхват до исканията, обявени за допустими от въззивния съд. В ревизионната си жалба г‑н Peterson продължава да поддържа своите искания, доколкото те са отхвърлени като неоснователни от въззивния съд. В ревизионната си жалба ответниците в главното производство молят искът да бъде отхвърлен в неговата цялост.
Запитващата юрисдикция отбелязва, че основателността на жалбата на г‑н Peterson зависи, на първо място, от обстоятелството дали поведението на YouTube в спора по главното производство представлява публично разгласяване по смисъла на член 3, параграф 1 от Директивата за авторското право. Тя счита, че това би могло да е така само по отношение на седемте музикални произведения от албума „A Winter Symphony“, които YouTube не е отстранило или блокирало незабавно, въпреки че е било уведомено за установения от въззивния съд факт, че тези произведения са били незаконно предоставени на публично разположение чрез платформата му.
Всъщност, като поддържа платформата си, YouTube не изпълнявало ключова роля по смисъла на практиката на Съда, която е необходима, за да може поведението му да се квалифицира като акт на разгласяване, ако, след като му е станало известно предоставянето на публично разположение на съдържание, което нарушава авторското право, то го отстранява или незабавно блокира достъпа до него. За да може да се приеме, че YouTube изпълнява такава роля, било необходимо то напълно да съзнава последиците от поведението си, и по-специално липсата на разрешение от носителя на правата. Тъй като обаче качването на видеоклипове ставало автоматично, YouTube не знаело за предоставянето на публично разположение на съдържание, нарушаващо авторското право, докато притежателят на правата не го уведоми за това. Запитващата юрисдикция подчертава, че YouTube информира потребителите в общите си условия за използване, а след това и по време на процеса на качване, че им е забранено да нарушават авторското право чрез неговата платформа и предоставя на притежателите на права способи, чрез които те могат да предприемат действия срещу такива нарушения.
понеделник, 21 юни 2021 г.
Кога има нарушаване на права върху база данни за обяви за работа - решение на Европейския съд
Европейският съд излезе с решение по дело C‑762/19 „CV-Online Latvia“ SIA срещу „Melons“ SIA, което касае нарушаване на sui generis права върху бази данни. Казусът има следната предостария:
CV-Online, дружество по латвийското право, е администратор на уебсайта www.cv.lv. На сайта се намира база данни, разработена и редовно актуализирана от CV-Online, която съдържа обяви за работа, публикувани от работодатели.
Уебсайтът www.cv.lv освен това използва метатагове (meta tags) от вида „микроданни“ (microdata). Тези тагове, които не се виждат при отварянето на интернет страницата на CV-Online, позволяват на търсачките в интернет да идентифицират по-добре съдържанието на всяка страница, за да го индексират правилно. В уебсайта на CV-Online метатаговете за всяка обява за свободна длъжност, включена в базата данни, съдържат следните ключови думи: „наименование на длъжността“, „наименование на предприятието“, „населено място по месторабота“ и „дата на публикуване на обявата“.
Melons, също дружество по латвийското право, е администратор на уебсайта www.kurdarbs.lv — специализирана търсачка за обяви за работа. Търсачката дава възможност за справки в няколко уебсайта, съдържащи обяви за работа, по различни критерии, включително вид длъжност и населено място по месторабота. С помощта на хипертекстови връзки сайтът www.kurdarbs.lv пренасочва потребителите към уебсайтовете, на които първоначално е била публикувана търсената информация, включително към сайта на CV-Online. При кликване върху такава връзка потребителят може по-специално да получи достъп до сайта www.cv.lv, за да се запознае с този сайт и неговото съдържание в неговата цялост. Включените от CV-Online метатагове при програмирането на неговия уебсайт също се появяват в списъка с резултати, получен при използване на специализираната търсачка на Melons.
Тъй като счита, че е накърнено правото му sui generis, предвидено в член 7 от Директива 96/9, CV-Online предявява иск срещу Melons. То твърди, че Melons „извлича“ и „използва повторно“ съществена част от съдържанието на базата данни, намираща се на сайта www.cv.lv.
Първоинстанционният съд приема, че това право е нарушено, тъй като е налице „повторно използване“ на базата данни на CV-Online.
Melons обжалва първоинстанционното решение пред Окръжен съд Рига, гражданско отделение, Латвия. То подчертава, че неговият уебсайт не осигурява онлайн пренасяне, тоест не функционира в „реално време“. То също твърди, че трябва да са направи разграничение между сайта www.cv.lv и базата данни, включена в него. В това отношение уточнява, че използваните от CV-Online метатагове са причина за поместването на информацията относно обявите за работа в резултатите, получени с помощта на търсачката www.kurdarbs.lv. Метатаговете обаче не били част от базата данни. Именно защото иска търсачките да показват тази информация, CV-Online било включило посочените метатагове при програмирането на своя сайт.
При това положение Окръжен съд Рига, гражданско отделение решава да спре производството и да постави на Съда следните преюдициални въпроси:
„1) Трябва ли да се приеме, че дейността на ответника, състояща се в пренасочване на крайния потребител чрез хипервръзка към уебсайта на ищеца, където може да се направи справка с база данни за обяви за работа, попада в обхвата на понятието за повторно използване по член 7, параграф 2, буква б) от [Директива 96/9], и по-конкретно че става въпрос за повторно използване на базата данни чрез друга форма на предаване?
2) Трябва ли да се приеме, че съдържащата се в метатаговете информация, която се показва в търсачката на ответника, попада в обхвата на понятието за извличане по член 7, параграф 2, буква а) от [Директива 96/9], и по-конкретно че става въпрос за постоянно или временно пренасяне на цялото или на съществена част от съдържанието на база данни върху друг носител по какъвто и да е начин и в каквато и да е форма?“.
Решението на съда:
Член 7, параграфи 1 и 2 от Директива 96/9/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 11 март 1996 година за правна закрила на базите данни трябва да се тълкува в смисъл, че интернет търсачка, специализирана в търсенето на съдържания от бази данни, която копира и индексира цялото или съществена част от съдържанието на база данни, свободно достъпна в интернет, а след това дава възможност на своите ползватели да извършват търсене в тази база данни на нейния уебсайт по критерии, които са релевантни от гледна точка на нейното съдържание, извършва „извличане“ и „повторно използване“ на съдържанието на посочената база данни по смисъла на тази разпоредба, като производителят на такава база данни има право да забрани тези действия, доколкото накърняват неговата инвестиция в придобиването, проверката или оформлението на това съдържание, а именно представляват риск за възвръщаемостта на посочената инвестиция при нормалното използване на разглежданата база данни, което запитващата юрисдикция трябва да провери.
сряда, 16 юни 2021 г.
Нестле загуби поредна битка срещу IMPOSSIBLE BURGER
Борбата на Нестле срещу IMPOSSIBLE BURGER претърпя пореден неуспех. Както този блог информира преди време, съдът в Хага постанови забрана Нестле да използва сходна марка INCREDIBLE BURGER поради наличие на по-ранна регистрирана европейска марка за IMPOSSIBLE BURGER, която се използва от американската компания Impossible Foods за бургери направени от заместители на месо.
Като част от своята стратегия за противодействие, Нестле иска заличаване на марка IMPOSSIBLE BURGER на абсолютни основания - липса на отличителност. Според компанията марката означава бургер, който е невъзможен за постигане. Това представлява и хвалебствено, рекламно послание, което я лишава от отличителност.
В своето решение обаче, EUIPO отхвърля доводите на Нестле, като неоснователни. Ведомството счита марката е сугестивна и подлежаща на закрила.
Според ведомството взема в своята цялост IMPOSSIBLE BURGER не може да опише директно характеристиките на продукта, точно обратното тя има по-скоро негативни асоциации.
EUIPO счита че марката не е хвалебствена тъй като думата Impossible не може да се възприеме, като постигането на нещо невъзможно, като продукт или качество, а по-скоро окачествява съществителното Burger. Потребителите биха възприели марката като закачлива игра на думи отколкото като рекламно и хвалебствено послание свързано с качествата на продукта.
Този казус е добър пример за така наречените сугестевни марки. Макар те да имат смисъл свързан с продукта, които обозначават, този смисъл не е напълно директен, а изисква определени мисловни усилия от страна на потребителите за да стигнат до неговото значение, а понякога това значение може да има и двойнствен характер.
понеделник, 14 юни 2021 г.
Пандемия не може да бъде търговска марка в Португалия
До каква степен марка Пандемия може да бъде в противоречие с обществения ред или на добрите нрави?
Това е въпрос по който Португалското патентно ведомство се произнесе наскоро. Казусът касае заявка за португалска марка PANDEMIA за следните класове:
- клас 32 - ечемичено вино [бира], напитки от плодови сокове, минерална вода, вода от селцер; и
- клас 33 - бяло вино, грозде, пенливо грозде, червено вино, алкохолни вина, трапезни вина, пенливи вина, подсилени вина, розови вина, дестилирани алкохолни напитки на зърнена основа, дестилирани алкохолни напитки на основата на зърно, дестилирани напитки и спиртни напитки.
Патентното ведомство на страната постановява отказ на абсолютни основания - противоречие с обществения ред или на добрите нрави. Решението е обжалвано и потвърдено.
Според ведомството оценката дали марката е в противоречие с това основание зависи от нейният смисъл, стоките и услугите за които е заявена и потенциалното въздействие върху обществеността.
От тази гледна точка ведомството приема, че думата пандемия неминуемо ще се асоциира с последната пандемия от COVID-19. Посочените стоки в заявката таргетират голяма част от обществото. Като цяло консумацията на тези стоки е свързана със забавление и релаксиране. Значението на марката обаче извиква негативни асоциации в потребителското съзнание свързани с трагичните последици от настоящата пандемия и големият брой пострадали хора. Поради това марката може да се възприеме, като шокираща от морална гледна точка за голяма част от обществото, тъй като прави асоциация с трагични моменти за много хора.
Източник: BMA - Paulo Monteverde, Inês Rodrigues за Lexology.
петък, 11 юни 2021 г.
Еленът на GLENFIDDICH победи в спор за търговски марки в Япония
Производителят на световно известното шотландско уиски William Grant & Sons спечели важен казус свързан с търговски марки в Япония.
Немската компания Badischer Winzerkeller AG заявява следната международна марка с посочване на Япония, за клас 33 - Вина и пенливи вина; всички горепосочени стоки, произведени в Германия:
Начин на използване:
Срещу тази заявка е подадена опозиция от William Grant & Sons на база по-ранна марка GLENFIDDICH в клас 33 - уиски:
Начин на използване:
Патентното ведомство на страната потвърждава опозицията и отказва регистрация на заявената марка. Според ведомството макар значите да се различават в словните им части, графичният стилизиран образ на елемн е почти идентичен в двете марки, което може да подведе потребителите по отношение на произхода на предлаганите стоки. Всичко това идва на фона на факта, че GLENFIDDICH е едно от най-популярните и награждавани уиските в света, като отличителните му елементи са изключително познати сред потребителите.
Източник: Masaki MIKAMI, Marks IP Law Firm.
сряда, 9 юни 2021 г.
Китай се присъедини към TMView
Китайската база данни за търговски марки беше добавена към глобалната база данни за марки TMView, съобщи EUIPO.
По този начин към базата се добавят нови 32 милионна марки, като общият брой на марки достъпни за търсене става над 96 милиона.
Това е изключително добра новина за всеки бизнес, който иска да навлезе на китайския пазар със собствена марка защото ще му позволи да направи нужните предварителни проучвания по-лесно и бързо в сравнение с преди.
Източник: EUIPO.
понеделник, 7 юни 2021 г.
Puma загуби опозиция срещу друга заявка за пума в Европа
EUIPO отхърля опозицията. Макар да има визуално сходство между знаците те касаят напълно различни стоки.